• Pixel Studio Domaradzki

Jak znaleźć idealne miejsce na plener fotograficzny?


Sesję portretową czy lifestyle’ową możesz robić w studio fotograficznym (sam lubię i często wybieram to rozwiązanie), ale jednak zdjęcia w plenerze nie tylko mają niezwykły urok, ale też pozwalają na osiągnięcie efektu, który jest niemożliwy w przypadku studyjnej sesji foto. Jak znaleźć idealne miejsce? Jak je dopasować do planowanego klimatu kadrów? Sprawdź mój krótki poradnik na temat wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Sesja fotograficzna w plenerze - dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zacząć od najważniejszego, Dlaczego właściwie warto brać pod uwagę sesję fotograficzną w plenerze? Cóż, powodów jest co najmniej kilka, a ja chętnie opowiem Ci o tych, które dla mnie osobiście są najważniejsze.

Prawda jest taka, że robienie zdjęć w naturze zawsze jest wyzwaniem dla fotografa - a ja takie wyzwania bardzo lubię. Nie da się ukryć, że i pogoda, i światło bywają kapryśne. Nie jest tak jak w studio fotograficznym, gdzie możesz dokładnie zaplanować wszystkie szczegóły i osiągnąć zamierzony efekt za pomocą odpowiednich teł czy kilku przycisków w lampach. W plenerze trzeba być pokornym. Można mieć jakiś generalny zamysł, polegać na doświadczeniu, znajomości rodzaju światła o danej porze dnia czy roku, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, że coś się może nagle zmienić. Słońce zajdzie chmurami, pojawi się silny wiatr, i tak dalej. Ale, powtórzę się - ja bardzo lubię takie niespodzianki i konieczność reagowania na zmieniające się okoliczności.

Druga sprawa to niesamowita dawka inspiracji, jakich dostarcza plener. Przyroda, naturalne światło, szeroka perspektywa - wszystkie te elementy pobudzają moją wyobraźnię i sprawiają, że często w ostatniej chwili wpadam na pomysły, jakich wcześnie nie brałem pod uwagę. Na przykład wybieram się z modelką na biznesową sesję portretową, ale okazuje się, że trafiamy na idealne tło do bardziej artystycznych zdjęć całej sylwetki. Takie sytuacje warto docenić i wykorzystać.

Kolejna rzecz: nic nie stanowi tak doskonałego tła dla sesji ślubnych, narzeczeńskich, lifestyle’owych, rodzinnych, ale też typowo kobiecych, jak pejzaż. Nieważne, na jaki się decydujesz (o tym więcej napiszę za chwilę) - wystarczy naturalne światło słoneczne, odrobina widocznej w kadrze zieleni, żeby sytuacja/sylwetka przedstawiana na zdjęciach nabrała zupełnie innego wyrazu.

To tylko kilka z zalet sesji fotograficznej w plenerze. Jak już mówiłem, mógłbym wymieniać ich zdecydowanie więcej, ale ten wpis chciałem poświęcić innemu zagadnieniu związanemu z robieniem zdjęć w takim anturażu. Dziś skupmy się więc na tym, jak wybrać idealny pejzaż do zdjęć.

Właściwa lokalizacja do zdjęć - co to właściwie znaczy?

Każdy fotograf i producent sesji fotograficznych z pewnością się ze mną zgodzi: wybór odpowiedniego pleneru jest jednym z najbardziej kluczowych, a przy tym najtrudniejszych etapów powstawania sesji. Z pozoru wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż znalezienie pleneru dobrego do zdjęć ślubnych czy lifestyle’owych. Wystarczy jednak stanąć przed taką misją, żeby szybko uświadomić sobie, że sprawa wcale nie jest taka łatwa. Zastanawiasz się, jaka właściwie lokalizacja powinna być tą właściwą? Przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne, jeśli stawiasz pierwsze kroki w fotograficznym biznesie albo chcesz zacząć na poważnie rozwijać swoją pasję.
1. Miejsce pasujące do tematu sesji fotograficznej

Najważniejszy aspekt, jaki powinieneś wziąć pod uwagę przy planowaniu sesji w plenerze? Anturaż (czyli otoczenie, to wszystko, co znajdzie się w kadrze jako tło lub raczej bohater drugiego planu) powinien pasować do tematyki zdjęcia. Przykładowo, jeśli w planach masz sesję ślubną, na której pojawią się stroje w klimacie boho, poszukaj raczej ukwieconej łąki czy huśtawki zawieszonej na drzewie w parku, niż miejskiego krajobrazu. Planujesz sesję portretową o romantycznych charakterze? Tu również bardziej sprawdzą się przypałacowe ogrody niż betonowy mur. W tym z kolei nie ma nic złego, jeśli chcesz sfotografować kolekcję minimalistycznych ubrań albo zrobić portrety członków zespołu rockowego.
2. Lokalizacja, która nie jest oklepana

Są takie miejsca, których grzech nie uwiecznić na zdjęciach. Wieża Eiffle’a, ogrody w Wilanowie, most w Brooklynie… Mógłbym podać mnóstwo takich miejsc, sfotografowanych miliony razy na profesjonalnych sesjach fotograficznych i prywatnych profilach na Instagramie. Chcesz się wyróżnić z coraz większego tłumu fotografów? Omijaj banalne i „ograne” lokalizacje. Nie musisz robić sesji tam, gdzie wszyscy. Szukaj mnie banalnych miejsc - nawet w najbliższym otoczeniu. Niech zainspiruje Cię to, na co inni nie zwracają uwagi: faktura ściany, drzewo o intrygującym kształcie czy mały mostek w pobliskim parku. Ja często wybieram się na przechadzki po miejscach, w których mieszkam czy tylko nocuję, ale wybieram najróżniejsze momenty dnia - a to bardzo wczesne poranne godziny, a to tak zwaną golden hour, czyli chwile przed zachodem słońca. Okazuje się, że opatrzone miejscówki mogą zauroczyć, jeśli damy im szansę i spojrzymy na nie z innej perspektywy! I jeszcze jedno: zrezygnuj czasem z auta i po prostu pochodź. Inaczej ograniczasz się tylko do lokalizacji znalezionych w internecie albo tych, które widzisz z okien samochodu.

3. Plener, w którym będziecie się czuć swobodnie

Jeśli zamierzasz zrobić całą sesję fotograficzną, a nie tylko pstryknąć na szybko kilka zdjęć, koniecznie weź pod uwagę takie miejsce, w którym będziecie mogli swobodnie pracować - zarówno Ty, jak i fotografowane przez Ciebie osoby. Jest wiele uroczych lokalizacji, które są tak chętnie odwiedzane na przykład przez turystów, że nie ma mowy o spokoju. To ważne zwłaszcza, jeśli pozować Ci będą osoby niekoniecznie przywykłe do obiektywu (chociażby narzeczeni czy nowożeńcy). Druga sprawa - legalność. Niby nie ma sensu o tym wspominać, ale jednak będę się czuł źle, jeśli nie napomknę o tym aspekcie. Sam z własnego doświadczenia wiem, że często kuszące jest zrobienie sesji w miejscach, w których widnieją tabliczki „zakaz fotografowania”. Nawet jeśli Ci się to uda (bo strażnik nie zauważy ani Ciebie, ani Twojego sprzętu), to nie będziesz mógł się pochwalić efektami w sieci. W przypadku takich miejsc zawsze odpowiednio wcześniej wysyłam oficjalnego maila z zapytaniem o możliwość zrobienia sesji foto. W przypadku odmowy - po prostu wybieram inne miejsce.


4. Miejscówki z notatnika

Mój trik? Podróżując po Polsce i po Europie robię na bieżąco notatki. Często zatrzymuję się gdzieś po drodze, robię robocze zdjęcia, notuję adres i zapisuję swoje przemyślenia - na przykład to, na jaką sesję fotograficzną dany plener najbardziej by się moim zdaniem sprawdził. To takie moje małe archiwum, do którego wracam w razie konieczności. Już niejednokrotnie zdarzało się, że musiałem zrobić sesję w jakiejś odwiedzanej przeze mnie wcześniej okolicy. Wtedy odgrzebywałem z notatnika informacje i ruszałem z fotografowanymi osobami wprost do zapamiętanych przeze mnie zakątków.


5. Miejsca, o których wiedzą nieliczni

Banału staram się w swojej pracy unikać, ale nikt nie mówi, że podpatrywanie innych czy korzystanie z ich dobrych rad jest złe. Jeśli brakuje Ci pomysłu na zimową czy wiosenną sesję fotograficzną, zajrzyj na lokalne fora, grupy na Facebooku, ale też Instagramowe profile miejscowych fotografów. Kto wie, czy nie dowiesz się w ten sposób o lokalizacjach, które są idealny do wymyślonego przez Ciebie klimatu zdjęć. Bądź uważny i dociekliwy - każdy dobry fotograf musi mieć coś z detektywa! :)


O czym pamiętać, robiąc sesję pejzażową?

Wybrałeś już idealną lokalizację do swoich zdjęć? Pamiętaj o tym, żeby zdążyć zrobić zdjęcia zanim światło się zmieni (lub zmodyfikować pierwotny zamysł, jeśli pogoda się zmieni). Druga sprawa: zawsze zabieraj ze sobą blendy do ewentualnej korekty światła oraz mocne lampy błyskowe na wszelki wypadek. Jeśli korzystasz z pożyczanego sprzętu, zachowaj szczególną ostrożność - w plenerze wszystko może się zdarzyć. Robiąc zdjęcia, szanuj przyrodę i staraj się fotografować ją w zastanej formie - piasek ułożony podmuchami wiatru będzie wyglądać na zdjęciach efektowniej, niż przypadkowo podeptany przez Ciebie czy modeli.

W tym krótkim poradniku dotyczącym tego, jak wybrać miejsce na sesję pejzażową to już wszystko. Mam nadzieję, że zainspirowałem Cię do tworzenia sesji w plenerze. Korzystaj z magii natury - wiosna temu sprzyja!

#sesja #plener #sesjafotograficzna #lokalizacja #pixelstudiodomaradzki

9 wyświetlenia

© 2020 by Pixel Studio Domaradzki